Ağrısız Yaşamak

Neslim Güvendeğer Doksat      24 Aralık 2013 Salı      1748

 

Ağrısız Yaşamak

 

Ağrı vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir bölgesinden geliyor olarak idrak edilen nâhoş bir duyusal ve duygusal yaşantıdır. Akut ağrının organizmayı tehlikelerden koruyucu ve ikaz edici önemli bir işlevi vardır. Kronik ağrı ise süre ve şiddet açısından amacını aşan, adaptif özelliğini kaybetmiş her türlü ağrı sendromu için kullanılan bir terimdir. Başlangıcı enfeksiyöz, enflamatuar, neoplastik, travmatik veya primer ağrı şeklinde olabilir.

 

Kronik ağrı sendromlarının tam bir tavuk yumurta ilişkisi hâlinde kaçınılmaz ve göz ardı edilemez psikiyatrik komponenti vardır. Kronik ağrı hastaları çoğu zaman hekimi de, yakınlarını da bıktıran, kendilerindeki öfkeyi çevrelerine de bulaştıran, doktor doktor dolaşan ama asla tatmin edilemeyen, zor vak’alardır.

 

Somatizasyon ve somatotimi bu hastaların ekserisinin ortak yönüdür. Çoğunlukla banal analjeziklere ve konvansiyonel başa çıkma yöntemlerine cevap vermezler; bâzen de gereksiz ve riskli diyagnostik yâhut terapötik müdahalelerle tablo iyice karmaşıklaşır. Bu noktada çok güzel bir Çin Atasözü akla geliyor: “Ağrı hânede tâze misafirken kovunuz”. Yâni bir ağrı sendromu, etiyopatogenezi ne olursa olsun, en kısa zamanda mültidisipliner bir yaklaşımla başarıyla tedavi edilmezse ve kronik ağrı sendromuna dönüşürse, başa çıkılması o derecede güçleşir.

 

Ağrısız yaşayabilmek için hem kişisel bâzı becerilerin geliştirilmesi hem de çok yönlü, mültidisipliner bir yaklaşımla problemlerin ele alınması şarttır. Burada da psikiyatriye önemli rol düşmektedir. Diğer dallardan hekimlerin kronik ağrı hastalarında psikiyatrik konsültasyon ve liyezona önem vermeleri gerekmektedir.


 

Prof. Dr. M. Kerem Doksat – 2000

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

Kerem Doksat Show TV de Zahide Yetiş ile 2

Prof. Dr. Mehmet Kerem Doksat, DÜNYA KADINLAR GÜNÜ sebebiyle, 08.03.2016 tarihinde Show Tv'de Cahide Yetiş ile canlı...

Kerem Doksat Show TV de Zahide Yetiş ile

https://youtu.be/T4u3Ni2y7Bs...

Kerem Doksat Show TV de Zahide Yetiş ile 1

https://youtu.be/8AQsrmb31ZY...

SİGARA BIRAKMA VE HİPNOZ TEKNİĞİ

KEREM DOKSAT'TAN, UYGULAMALI SİGARA BIRAKMA HİPNOZ TEKNİĞİ. ...

ÇOCUKTA CİNSEL TACİZİ DEĞERLENDİRME VE GÖRÜŞME TEKNİĞİ

NESLİM DOKSAT, 2015 ŞİDDETİ ANLAMAK KONGRESİNDE ÇOCUKLARDA CİNSEL TACİZİ DEĞERLENDİRMEYE YÖNELİK KURS VERİYOR. ...

Web Tasarım Sapka.org   ©